kryptowaluta

Kryptowaluty, po sukcesie, jaki osiągnął Bitcoin, stały się w Polsce niezwykle popularne i wiele osób zaczęło w nie inwestować. Służą do tego giełdy kryptowalut, których jest mnóstwo. Czy w rankingu takich platform znajdują się także firmy z Polski?

Czym jest giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalutowe to rynek dedykowany tylko wirtualnym środkom płatniczym i jest nieodłącznym elementem całego systemu kryptowalutowego. To właśnie na takich giełdach odbywają się wszystkie transakcje związane z wirtualnymi pieniędzmi. Kryptowaluty z kolei nie mają formy fizycznej, więc nie da się nimi zapłacić w sklepie np. za artykuły spożywcze. 

Przedmiotem wymiany na największych giełdach kryptowalut są tokeny. Można powiedzieć, że są one pośrednikiem łańcucha bloków, który określany jest terminem Blockchain. Pozwala on na wymianę tokenów pomiędzy użytkownikami posiadanych wirtualnych walut. Na dodatek zabezpiecza i ułatwia procesowanie wymian tokenów kryptowalut. 

Jakie giełdy kryptowalut wywodzą się z Polski?

W sieci można znaleźć mnóstwo stron, na których znajduje się ranking polskich giełd kryptowalut i nie tylko. Jest on dostępny między innymi na stronie: https://bitcoinpl.org/ranking-gield-kryptowalut.

Do największych polskich giełd kryptowalut zaliczyć można firmę Egera, Zonda Crypto oraz Kanga Exchange. Są to najlepsze platformy stworzone przez Polaków. Pozwalają one na zakup i sprzedaż wirtualnych walut za złotówki. 

Warto podkreślić, że traderami na nich są nie tylko ludzie z Polski, ale i z całego świata. Może się więc zdarzyć, że przeprowadzając transakcję z inną osobą, może ona znajdować się na drugim końcu świata. Jaka giełda kryptowalut z Polski jest najlepsza? Nie da się ukryć, że to wszystko zależy od indywidualnych preferencji traderów.

ZondaCrypto

To polska giełda, która powstała w 2014 roku i do 2018 roku funkcjonowała na terenie Polski. Przez kilka lat platforma rozwinęła się do tego stopnia, że rozpoczęła ekspansję na rynki zagraniczne. W tej chwili jest zarejestrowana w Estonii i stawia przed sobą kolejne, coraz bardziej ambitne cele.

Egera

To pierwsza i jedyna polska giełda kryptowalut, która spełniła rygorystyczne wymagania, aby mogła prowadzić działalność w kraju. Posiada ona status MIP, czyli Małej Instytucji Płatniczej i podlega nadzorowi KNF. Niestety, ilość dostępnych kryptowalut nie jest duża, przez co niektórzy traderzy mogą poczuć niedosyt. 

Kanga Exchange

Firma została założona przez dwóch Polaków i od razu przyjęła zupełnie odmienną strategię rozwoju. Od samego początku tworzy sieć partnerską kantorów kryptowalut, które funkcjonują stacjonarnie. Jest to aktualnie najszybciej rozwijająca się platforma do wymiany kryptowalut. 

Na co zwrócić uwagę wybierając polską giełdę kryptowalut?

Pierwszym aspektem, jaki należy uwzględnić jest to, w jaki sposób można wpłacać i wypłacać pieniądze. Najlepszym rozwiązaniem są oczywiście przelewy bankowe i depozyt w złotówkach. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór giełdy są prowizje. Istotne jest to, aby były one jak najniższe. 

Płynność to aspekt, który także jest ważny. Warto decydować się na giełdę, na której aktywnych jest wielu użytkowników, dokonujących transakcji. To właśnie oni tworzą tak zwaną płynność. Jeśli na giełdzie będzie niewielu traderów, to trudniej będzie sprzedać posiadane kryptowaluty. Oczywiście nie można także zapominać o bezpieczeństwie. Najlepszym rozwiązaniem będzie założenie konta na platformie z długą historią i renoma oraz pozytywnymi opiniami.