Ile kosztują przesyłki pobraniowe w 2024 roku? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

4 min read

Przesyłki pobraniowe w 2024 roku nadal pozostają często wybieraną przez klientów usługą kurierską. Mogłoby się wydawać, że w dobie płatności online ich popularność spadnie. Nic podobnego! Wiele osób nie potrafi lub nie chce korzystać z bankowości internetowej. Sprawdzamy, ile kosztują takie paczki oraz jakie rozwiązania oferują kurierzy.

W branży kurierskiej co i rusz pojawiają się nowości. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez paczkomatów czy aplikacji umożliwiających śledzenie przesyłki. Niektóre rozwiązania pozornie opierają się próbie czasu. Można zaliczyć do nich przesyłki za pobraniem, które kiedyś były jedyną formą robienia zakupów na odległość. Obecnie większość osób wybiera szybkie płatności online, ale grono fanów tradycyjnych rozwiązań nie maleje.

Czy wysyłka za pobraniem jest droższa od standardowej?

Oczywiście, dostawa paczki pobraniowej przebiega inaczej niż kilkanaście lat temu. Obecnie masz do wyboru wiele firm kurierskich konkurujących ze sobą w kwestii cen i szybkości wykonania usługi. Nie musisz ograniczać się do Poczty Polskiej, która często przegrywa w tym wyścigu.

Zazwyczaj nadanie paczki pobraniowej kosztuje kilka lub kilkanaście złotych więcej niż standardowej. Za wyższym kosztem przemawia konieczność odebrania kwoty od odbiorcy w formie gotówki lub płatności kartą, a następnie przekazania jej do nadawcy. Jednak coraz popularniejszym rozwiązaniem jest obniżenie ceny wraz z wydłużeniem czasu, w jakim firma kurierska ma zwrócić należność na Twoje konto. 

U niektórych kurierów za przesyłkę pobraniową nie dopłacisz, jeśli zgodzisz się na przesłanie przelewu po 21 dniach roboczych. Warto zaznaczyć, że nie ma możliwości otrzymania zwrotu pobrania w gotówce.   

Paczka za pobraniem – który kurier najszybciej zwróci należność?

Możliwość obniżenia kosztów wysyłki pobraniowej dla wielu osób jest kusząca. Podczas nadawania paczki wybierasz preferowaną liczbę dni oczekiwania na zwrot – 1, 3, 6, 8, 10 lub 21. Wraz z wydłużeniem czasu, kwota za usługę maleje. Jednak uważaj – chociaż większość kurierów oferuje tę opcję, na stronach pośredników czasem nie ma po niej śladu. Właśnie dlatego przesyłki pobraniowe najlepiej nadawać poprzez shipcenter.pl

Strona ta oferuje szereg usług dodatkowych i pozwala porównać ceny u największych przewoźników. Szybko sprawdzisz, którzy kurierzy nie naliczają wyższych opłat za pobranie przy wybraniu opcji zwrotu po 21 dniach. Obecnie do tego grona zalicza się Inpost, DHL i Pocztex. Ceny mogą różnić się w zależności od metody nadania paczki.

Czy możesz nadawać przesyłki pobraniowe do Niemiec?

Zwłaszcza właściciele sklepów internetowych powinni zaprzyjaźnić się z paczkami pobraniowymi. Udostępnienie tej metody wysyłki wzbudza zaufanie klientów oraz przyciąga tych, którzy nie korzystają z płatności online. Wraz z rozwojem biznesu możesz zechcieć wysyłać paczki za pobraniem także do klientów zagranicznych. Niestety, tutaj napotkasz opór firm kurierskich. Z czego wynika?

Głównym problemem są różne waluty. Zagraniczny klient nie zapłaci za pobranie w złotówkach, a przyjęcie płatności w euro nie wchodzi w grę ze względu na codzienne wahania kursów walut. Zanim kwota zostanie zwrócona do nadawcy, może okazać się niewspółmierna do wskazanej w zleceniu nadania.

Paczki pobraniowe to rozwiązanie idealne dla tradycjonalistów, chociaż przez lata proces uległ unowocześnieniu. Obecnie jest znacznie szybszy i bezpieczniejszy, co dodatkowo przyciąga osoby zainteresowane usługą. Warto zapoznać się z tą metodą wysyłki, zwłaszcza jeśli prowadzisz sklep internetowy.  

Za kulisami